ŠKOLA a ZUŠ NA DOMA

Ct / 30. brezen 2020 v 16:21

ŠKOLA A ZUŠ NA DOMA

Naši milí žáci, máme za sebou už dva týdny bez školy a ZUŠ – tedy bez docházení do obou z nich… Učení a cvičení se ale nikam neschovaly, přišly na návštěvu přímo k vám domů a jak to tak vypadá, ještě dlouho s vámi doma zůstanou. Jak to všechno doma zvládnout?

Vzpomeňte si na naše rady, které vám nyní mohou být velkým pomocníkem.

7 rad spokojeného a úspěšného žáka Základní umělecké školy Klementa Slavického, Kadaň:

1. RADA   Buď pozitivní a aktivní

Možná je prima nevstávat do školy, ale na druhou stranu je otrava být doma  bez kamarádů. Nálady se ti mohou střídat jako o závod… Nezapomínej, že o své náladě, pocitech         a jednáních rozhoduješ ty, proto se soustřeď na to, co můžeš sám změnit a udělat ty sám.

2. RADA   Určuj si cíle a plánuj

Jsi zahlcený každodenním úkolováním ze škol? Chtěl jsi do toho ještě cvičit, ale nevíš kde začít a co vlastně dělat?... Měj představu, v čem a jak se chceš po dobu  školy na doma zlepšit, co všechno bys měl plnit a udělej si plán.

3. RADA   Začínej tím nejdůležitějším

Užíváš si pozdní vstávání,  během dne odpočíváš u televize nebo hraní her a pak večer rychle doděláváš zadané úkoly, které všechny najednou nemůžeš zvládnout?... Poslechni radu „nejdřív práce, potom zábava“. Rozděl si své úkoly podle důležitosti, naplánuj si jednotlivé činnosti a plánu se drž. Řekni NE věcem, které tě doma neustále lákají, ale nejsou důležité. Když pracuješ na úkolu, vypni si televizi, ať se můžeš naplno soustředit. Na zábavu určitě zbyde čas po dokončení úkolů.

4. RADA   Spolupracuj s ostatními s ohleduplností

Štve tě škola, protože tě každý den nebo týden úkoluje, štve tě to, že musíš převážně sedět doma a k plnění úkolů ještě doma pomáhat s úklidem? Dělal bys nejraději jen to, co ty chceš?...  I když to tak možná zprvu nevypadá, tak věř, že „každý může získat“, každý může být spokojený. Mysli i na to, co chtějí druzí (učitel, rodiče, sourozenci) a přemýšlej, co pro to můžeš udělat. Pomoz rodičům s úklidem, ať mají více času pro tebe, pomůžou ti s úkolem a zbyde více času pro legraci a zábavu.

5. RADA    Snaž se druhé nejdříve pochopit, potom reaguj

Skype s učitelem nebo kamarády se nedaří, skáčete si do řeči a atmosféra hovoru není příjemná?... Nejdříve naslouchej, potom mluv. Poslechni si celou řeč paní učitelky, učitele nebo kamaráda, nechej je domluvit. Zkus také vnímat, jak se cítí? Je kamarád smutný? Určitě ho dokážeš rozveselit, když si toho všimneš.

6. RADA    Umělecká díla tvořme společně

Bojuješ s úkoly a se cvičením sám, myslíš, že ti mladší nebo starší sourozenec nedokáže pomoct?... Věř, že každý z nás je v něčem dobrý a zpravidla jsme dobří v různých věcech. Pokud to jde, buď v kontaktu s učitelem i kamarády. Zkuste dělat úkoly společně po síti, nebo vezmi do týmu „škola na doma“ i sourozence. Možná ti i mladší sourozenec pomůže právě tím, že je nejlepší na světě v dělání si legrace a zlepší ti náladu.

7. RADA     Pečuj o sebe

Nechodíš do školy a skoro ani ven, tak co by ses česal, hýbal nebo zdravě jedl?... Ale kdeže, být doma neznamená pustnout. Pečuj o své tělo, rozum, srdce i duši. Hýbej se, jez zdravě, odpočívej, čti a zkus udělat každý den někomu radost.

Vyzkoušej si jednotlivé rady a zkoušej se jich držet. Uvidíš, že ti škola na doma půjde lépe a ještě se budeš lépe cítit. A až se vše vrátí do „starých kolejí“ budeš připravený pokračovat dál smiley

ŠKOLA a ZUŠ

Ct / 31. brezen 2023 v 12:39